Krigen i Gamla Testamentet

Krigen i Gamla Testamentet

Edsinger, Olof

Antalst

Artikelnummer

978-91-7866-990-5

Lagerstatus

Beställningsvara

Köp 100 för 187 kr/st - spara 15%

Köp 50 för 199 kr/st - spara 9%

Köp 25 för 212 kr/st - spara 3%

219 kr

inkl. moms

Beskrivning

I denna bok , som är en reviderad och utökad nyutgåva, får vi följa teologen Olof Edsinger när han går i närkamp med dessa och andra frågor.

I den första delen presenterar han systematiskt vad Gamla testamentet har att säga om krig i Guds namn.

I den andra delen diskuterar han de många frågor och invändningar som detta väcker hos en modern bibelläsare.

Som avslutning behandlas den yttersta domen och Jesu återkomst - två områden som visar sig ha viktiga kopplingar till Gamla testamentets krigsskildringar.

Till nyheterna jämfört med den första upplagan hör de fördjupande avsnitten om korstågen och jihad. Även de senaste årens forskning kring retoriskt motiverade överdrifter (hyperbol) presenteras i ett avsnitt. Sist men inte minst finns ett helt nytt appendix om Israels krig mot Midjan, som de senaste åren har diskuterats mycket i media.

Olof Edsinger har läst teologi på Johannelunds teologiska högskola. Han är författare till ett dussintal böcker om Bibeln och det kristna livet, och var under nio år verksam som generalsekreterare för Salt - barn och unga i EFS. På Livets Ords Förlag har han tidigare gett ut boken "Ett liv i den Heliges närhet".